Słownik grozomaniaka

Dla jednych znane i banalne, dla innych nie, dla jeszcze innych mylące. Poniżej kilka definicji, które powinno się znać, aby móc w miarę swobodnie poruszać się po świecie kina grozy. Horror – odmiana fantastyki - głównym celem gatunku jest wywołanie u widza strachu, niepokoju, a często także obrzydzenia i szoku. Jednymi z głównych motywów horrorów są duchy, wampiry, wilkołaki, zombie i demony. Często pojawiają się także nawiedzone miejsca – najczęściej stare domy lub zamki. Fabuła również może ukazywać realne zagrożenia. W tym wypadku widz spotyka się zazwyczaj z psychopatycznymi mordercami, epidemiami, groźnymi zwierzętami lub koszmarnymi wspomnieniami, a także wizjami głównych bohaterów. Elementem, który odróżnia horror od thrillera jest wysoki poziom przemocy, jaki zawiera film, a także liczne sceny gore. Istnieje kilka rodzajów horrorów.
 Dreszczowiec (ang. thriller) – jest to rodzaj utworu sensacyjnego, który ma wywołać u widza dreszcz emocji. Głównymi elementami thrillera jest budowanie napięcia, niepewności i tajemnicy. Fabuła powoli podąża w kierunku punktu kulminacyjnego, zaś największe napięcie pojawia się w chwili, kiedy główny bohater znajduje się w niebezpiecznych okolicznościach, z których – wydawać by się mogło, że nie ma wyjścia. Najczęściej w tego typu filmach życie głównego bohatera jest zagrożone, poprzez wplątanie się – świadomie lub nie – w jakieś sytuacje, które stanowią zagrożenie dla jego życia lub bliskiej mu osoby.  Fabuła przeważnie opiera się na obronie jakiegoś dobra – życia ludzkiego, społeczności, państwa. Głównym celem jest odkrycie tożsamości zabójcy.

Podgatunki thrillera:

Conspiracy thriller – główny bohater sam staje naprzeciwko dużej grupie wrogów, którzy knują przeciwko niemu lub chcą mu coś zrobić.

Crime thriller – thriller kryminalny, który jak nazwa wskazuje zawiera elementy kryminału. Zazwyczaj opiera się na aspektach psychologicznych, a głównymi motywami są seryjni mordercy, psychopaci, gwałciciele lub porywacze.

Thriller erotyczny – film, który jest mieszanką thrillera i erotyki. Podgatunek ten największą popularność zyskał w Ameryce Północnej w latach 80.

Thriller medyczny – jego akcja toczy się w środowisku medycznym. Pojawia się tu motyw zagrożenia życia, który powiązany jest z zagadnieniem związanych z bioetyką, zmian, jakie niesie współczesna medycyna oraz powiązań świata medycznego z środowiskiem przestępczym.

Thriller psychologiczny – występuje tu konflikt między głównymi bohaterami, który opiera się na ich psychice i emocjach. 


Remake – termin, który najczęściej odnoś się do filmów, które zostały nakręcone lub stworzone na nowo, z różnym stopniem zmian w fabule. Przykładem może być film Omen z 2006 roku, który jest remakiem filmu z 1976 roku. Oparty jest niemalże na takim samym scenariuszu.Reboot – produkcja, która podejmuje tematykę wcześniejszego/wcześniejszej serii filmów, która jednak nie jest ich bezpośrednią kontynuacją ani prequelem. Film rozpoczyna nową serię opowiadającą o konkretnej postaci lub wprowadza znany wątek. Przykładem reboota jest Piątek trzynastego z 2009 roku, choć bardzo często mylony jest on z remakiem. 

Sequel – kontynuacja jakiegoś filmu, który przedstawia dalsze losy bohaterów lub kontynuuje wątek ukazany w poprzedniej części. Przykładem sequela jest Koszmar z ulicy Wiązów 2: Zemsta Freddy’ego, który jest kontynuacją filmu Koszmar z ulicy Wiązów.Prequel – czyli poprzednik. Film opowiada o wydarzeniach wcześniejszych niż te ukazane w pierwowzorze. Prequele zazwyczaj powstają później niż oryginały. Najczęściej wyjaśniane są w nim wątki i zdarzenia, o których opowiadała główna część. Przykładem prequela jest Paranormal Activity 3, który pokazuje bohaterki z pierwszych dwóch części, jako dzieci.


Crossover – rodzaj kontynuacji, w której scalają się ze sobą wątki przedstawione w dwóch różnych filmach. Najczęściej jednak w takiej produkcji spotykają się ze sobą bohaterowie dwóch różnych filmów. Przykładem crossovera jest film Obcy kontra Predator, w którym połączono wątki dwóch głównych postaci.


Versus – konfrontacja dwóch popularnych bohaterów z różnych filmów. Może być użyte do swoistej kontynuacji lub historii pobocznej. Przykładem versusa jest film Freddy kontra Jason
Źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz