poniedziałek, 8 grudnia 2014

Filmy na Święta

Co roku w okresie świątecznym zasypywani jesteśmy filmami o tej tematyce. Po ekranie hasają wesołe elfy, Mikołaje i bałwanki. Ale są też filmy dla grozomaniaków, którzy zamiast corocznego Kevina, który znów zostaje sam w domu, mogą sięgnąć po bardziej krwawe produkcje. W większości są to przeważnie horroro-komedie i filmy, które nie są punktowane najwyżej w rankingu filmów najlepszych - ale dobre i to. Poniżej iście horrorowo świąteczne propozycje.


Tytuł: Cicha noc, śmierci noc
Tytuł oryginalny: Silent Night, Deadly Night
Rok: 1984
Gatunek: Horror
Reżyseria: Charles E. Sellier Jr.
Produkcja: USA
Opis: Młody chłopiec jest świadkiem zabójstwa swoich rodziców, dokonanego przez złodzieja w kostiumie Świętego Mikołaja. Swoją młodość spędza w sierocińcu, jest zamknięty w sobie i cichy, jednak jego umysł jest w dalszym ciągu łamany przez trzymającą wszystko silną ręką Matkę Przełożoną. Kiedy znajduje pracę w lokalnym sklepie, zostaje ostatecznie złamany, gdy wymaga się od niego noszenia kostiumu Świętego Mikołaja. Rozpoczyna krwawą zabawę, która powoli prowadzi go wprost do sierocińca.
Tytuł: Cicha noc, śmierci noc 2
Tytuł oryginalny: Silent Night, Deadly Night Part 2
Rok: 1987
Gatunek: Horror
Reżyseria: Lee Harry
Produkcja: USA
Opis: Podczas świąt Bożego Narodzenia kilkuletni Ricky widzi, jak jego szalony brat Billy zostaje zabity przez policję. To wydarzenie na zawsze zmienia życie chłopca, którego obłęd pogłębia się z wiekiem. Po latach Richard trafia do szpitala psychiatrycznego, gdzie znany psycholog rozpoczyna z nim sesję terapeutyczną. W jej trakcie chłopak opowiada mu o pragnieniu rozliczenia się z matką przełożoną.


Tytuł: Cicha noc, śmierci noc 3: Przygotuj się na najgorsze
Tytuł oryginalny: Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!
Rok: 1989
Gatunek: Horror
Reżyseria: Monte Hellman
Produkcja: USA
Opis: Kolejna część horroru, który zszokował cały świat. Dr. Newbury ratuje życie ciężko rannemu Rickowi Caldwellowi. Aby obudzić pacjenta ze śpiączki, Newbury ucieka się do pomocy magii. Eksperyment zmienia się w koszmar, a jego uczestnikom grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Lepiej nie zaśnij, bo nadchodzi „Cicha noc, śmierci noc”.Tytuł: Cicha noc, śmierci noc 4: Inicjacja
Tytuł oryginalny: Silent Night, Deadly Night 4: Initiation
Rok: 1990
Gatunek: Horror
Reżyseria: Brian Yuzna
Produkcja: USA
Opis: Bezdomny włóczęga robi obchód dzielnicy w poszukiwaniu jedzenia, gdy tuż przed nim spada z dachu płonące ciało kobiety. Nadjeżdża policja. Para dziennikarzy Kim i Hank oglądają w telewizji relację z tego wydarzenia. Dziewczyna postanawia zająć się sprawą. Pomysł stażystki nie budzi zachwytu naczelnego. Kim jest jednak uparta i za sprawą ogłoszenia w gazecie trafia do… księgarni okultystycznej przy ulicy, na której miało miejsce zdarzenie. Tam dziewczyną od razu interesują się właścicielka Fima oraz jej asystent Rick. Podsuwają jej książkę o piekielnej inicjatywie nowych wyznawców szatana. Fima pokazuje nawet drogę na dach, z którego spadła nieszczęsna ofiara. Kim, będąc już na górze, czuje że z jej umysłem dzieje się coś dziwnego, ma nawet ochotę podążyć śladem tamtej kobiety. W ostatniej chwili dochodzi jednak do siebie.


Tytuł: Cicha noc, śmierci noc 5: Mordercze zabawki
Tytuł oryginalny: Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker
Rok: 1991
Gatunek: Horror, Sci-Fi
Reżyseria: Martin Kitrosser
Produkcja: USA
Opis: Derek Quinn staje się świadkiem śmierci własnego ojca, zamordowanego przez zabawkę, którą do ich domu dostarczył nieznajomy. Z przerażenia traci głos. Sarah, matka Dereka musi radzić sobie z uporczywym milczeniem malca oraz utratą męża.
Tytuł: Silent Night
Rok: 2012
Gatunek: Horror
Reżyseria: Steven C. Miller
Produkcja: Kanada, USA
Opis: Policja szturmuje małe miasteczko, w którym grasuje seryjny morderca przebrany za Świętego Mikołaja.
Tytuł: Czarne święta
Tytuł oryginalny: Black Christmas
Rok: 1974
Gatunek: Horror
Reżyseria: Bob Clark
Produkcja: Kanada
Opis: Akcja filmu toczy się w żeńskim akademiku zaledwie kilka dni przed Bożym Narodzeniem. Do budynku wdziera się nieproszony gość – morderca, który zamieszkuje na strychu. Co najzabawniejsze- żadna z mieszkanek nic o tym nie wie. Gdy ginie pierwsza dziewczyna, nikt tego nie zauważa. Dopiero, gdy nie pojawia się ona na spotkaniu z własnym ojcem, zaczyna się śledztwo. Dziewczęta otrzymują tajemnicze telefony, ale zamiast głosu w słuchawce słychać przerażające odgłosy – jęki, piski, krzyki (wszystko bardzo nieludzkie). W dalszych minutach filmu są mordowane pozostałe mieszkanki. Trop prowadzi do chłopaka jednej z nich. Jednak czy to on na pewno zabija?


Tytuł: Krwawe święta
Tytuł oryginalny: Black Christmas
Rok: 2006
Gatunek: Horror
Reżyseria: Glen Morgan
Produkcja: Kanada, USA
Opis: Akcja filmu toczy się w akademiku, tuż przed Bożym Narodzeniem. Na strychu mieszka tajemniczy morderca. Niestety nikt nie wie o jego obecności. Ginie dziewczyna, a nikt nie zauważa jej zaginięcia. W tym samym czasie dziewczyny z akademika otrzymują tajemnicze telefony. W słuchawce nie słychać nic prócz jęków i krzyków. Prowadzone jest śledztwo w tej sprawie. Studentki zaczynają ginąć z rąk mordercy. Czy uda im się rozwiązać tajemnicę zaginięcia dziewczyn? Remake filmu z 1974 roku.

Tytuł: Don't Open Till Christmas
Rok: 1984
Gatunek: Horror
Reżyseria: Edmund Purdom
Produkcja: Wielka Brytania
Opis: Radosna atmosfera zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zostaje przerwana przez serię brutalnych morderstw. Zamaskowany napastnik obrał sobie za cel mężczyzn ubranych w strój Świętego Mikołaja. Młoda dziewczyna imieniem Kate była świadkiem morderstwa swego ojca, który w chwili śmierci miał na sobie strój Mikołaja. Dziewczyna chce dowiedzieć się, kto stoi za serią zbrodni i rozpoczyna współpracę z policją. Sprawa zostaje przydzielona charyzmatycznemu inspektorowi Harrisowi, który otrzymuje tajemnicze wskazówki od dziennikarza imieniem Giles, również interesującego się „dokonaniami” Mikołajowego Mordercy. Kiedy Kate jest coraz bliżej rozwiązania zagadki tożsamości i motywu mordercy policja nie chce jej wierzyć. Z każdą nocą liczba ofiar rośnie, a Kate uświadamia sobie, że ani ona ani nikt z jej otoczenia nie może czuć się bezpiecznie. 


Tytuł: Jack Frost
Rok: 1997
Gatunek: Horror, Komedia
Reżyseria: Michael Cooney
Produkcja: USA
Opis: Więzienna furgonetka przewożąca seryjnego mordercę Jacka Frosta, w drodze do więzienia zderza się z ciężarówką przewożącą niebezpieczny „materiał genetyczny”. W wyniku wypadku Jack zmienia się w morderczego bałwana i postanawia zemścić się na szeryfie, który go złapał.

Tytuł: Jack Frost 2: Zemsta zmutowanego morderczego bałwana
Tytuł oryginalny: Jack Frost 2: The Revenge of The Mutant Killer Snowman
Rok: 2000
Gatunek: Horror, Komedia
Reżyseria: Michael Cooney
Produkcja: USA
Opis: Szeryf Sam Tiler wraz z żoną Anne i dwójką swoich zastępców postanawia wyjechać na wakacje, aby zapomnieć o koszmarze, który zgotował mu Jack Frost – seryjny morderca zmieniony w bałwana. Wybiera Karaiby, gdyż nie ma tam śniegu. Niestety wypoczynek psuje mu przywrócony do życia Frost. Na domiar złego, nie przeszkadza mu wysoka temperatura.
Tytuł: Rare Exports: Opowieść Wigilijna
Tytuł oryginalny: Rare Exports
Rok: 2010
Gatunek: Horror, Fantasy
Reżyseria: Jalmari Helander
Produkcja: Finlandia, Francja, Szwecja, Norwegia
Opis: We wnętrzu góry Koryatunturi, gdzie według legendy mieszka Święty Mikołaj, 486 metrów pod ziemią spoczywa najpilniej strzeżona tajemnica Bożego Narodzenia. Teraz nadszedł czas żeby ją odkopać. Czas, aby te Święta wszyscy ludzie uwierzyli w Świętego Mikołaja.Tytuł: Santa Claws
Rok: 1996
Gatunek: Horror
Reżyseria: John A. Russo
Produkcja: USA
Opis: Młody człowiek zostaje pewnego razu swoją rozwiedzioną matkę uprawiającą sex z mężczyzną w stroju Mikołaja. Zabija oboje strzałem z pistoletu. To wydarzenie odciska na nim piętno. Po latach zakochuje się obsesyjnie w swojej sąsiadce Raven, która jest gwiazdą horrorów. Niespełniona miłość powoduje, że główny bohater całkiem traci zmysły. Przebiera się w strój Świętego Mikołaja i zaczyna zabijać ludzi.
Tytuł: Cicha noc, Zombie noc
Tytuł oryginalny: Silent Night, Zombie Night
Rok: 2009
Gatunek: Horror
Reżyseria: Sean Cain
Produkcja: USA
Opis: Tydzień przed świętami wybucha epidemia wirusa, który zmienia mieszkańców Los Angeles w zombie. Oficer Frank Talbot, który jest na krawędzi zerwania więzi ze swoją żoną i swoim długoletnim partnerem, znajduje się w samym centrum epidemii. Bliska śmierć zmusza ich do walki o przetrwanie. Dodatkowo obaj mężczyźni kochają tą samą kobietę, co powoduje dodatkowe zagrożenie.
 

Tytuł: Świąteczna inwazja zombie
Tytuł oryginalny: A Cadaver Christmas
Rok: 2011
Gatunek: Horror, Komedia
Reżyseria: Joe Zerull
Produkcja: Kanada, USA
Opis: Akcja filmu rozpoczyna się przed Gwiazdką w pewnym laboratorium, gdzie w wyniku eksperymentu zaczynają ożywać zwłoki. W wigilię Bożego Narodzenia, badania prowadzone przez szalonego profesora wymykają się spod kontroli i sytuację musi opanować pracujący na uniwersytecie dozorca… Przywołanie do porządku hordy żywych trupów to piekielnie trudne zadanie, więc dozorca wpada szybko na piwko do pobliskiego barku, skąd wraca pospiesznie na Uniwersytet Mt. Peacemore w towarzystwie barmana, zdołowanego pijaka, skompromitowanego policjanta, złapanego przez niego przestępcy i studenta-ochroniarza o wybujałych ambicjach. Uzbrojona w świąteczne dekoracje grupa musi odnaleźć profesora, aby unieszkodliwić żywe trupy i uratować świat przed zagładą… a na wykonanie tego zadania mają tylko jeden poranek. I jak podczas każdej Gwiazdki, która stoi pod znakiem zombie, nasi bohaterowie dowiedzą się, co znaczy słowo przyjaźń i na czym polega prawdziwa świąteczna atmosfera.


Tytuł: Świąteczna opowieść
Tytuł oryginalny: Películas para no dormir: Cuento de navidad
Rok: 2005
Gatunek: Horror
Reżyseria: Paco Plaza
Produkcja: Hiszpania
Opis: Piątka dzieci w okresie świątecznym znajduje w lesie uwięzioną w dole kobietę. Przebrana w kostium Świętego Mikołaja niewiasta okazuje się być przestępczynią, która ucieka ze zrabowanymi z banku pieniędzmi. Nastolatki oferują jej pomoc w zamian za oddanie łupu. Kiedy osiągają cel, nie dotrzymują słowa i pozostawiają kobietę na pastwę losu. Niebawem przestępczyni znika z pułapki, a dzieci zdają sobie sprawę, że będzie chciała powziąć na nich zemstę…Tytuł: Świąteczne zło
Tytuł oryginalny: You Better Watch Out
Rok: 1980
Gatunek: Horror, Czarna komedia
Reżyseria: Lewis Jackson
Produkcja: USA
Opis: Kris Kringle, pracownik fabryki zabawek, przeżył w dzieciństwie szok: przez przypadek był świadkiem zbliżenia erotycznego między jego matką a roznosicielem prezentów w przebraniu Świętego Mikołaja. Teraz przed zbliżającym się Bożym Narodzeniem podgląda dzieci sąsiadów i opisuje ich zachowanie w dwóch księgach: Dobrych i Złych Dzieci. Przebiera się w strój Świętego Mikołaja i wraz z nadejściem dni świątecznych zaczyna roznosić prezenty dla grzecznych dzieci i karać te niegrzeczne…

Tytuł: Święty
Tytuł oryginalny: Sint
Rok: 2010
Gatunek: Horror, Komedia
Reżyseria: Dick Maas
Produkcja: Holandia
Opis: Horror opisujący osobę Świętego Mikołaja jako morderczego biskupa, który zamiast obdarowywać dzieci prezentami, porywa je i morduje. Swój proceder tytułowy Święty dokonuje podczas pełni księżyca w noc piątego grudnia.

Tytuł: Zły święty
Tytuł oryginalny: Santa's Slay
Rok: 2005
Gatunek: Horror, Komedia
Reżyseria: David Steiman
Produkcja: Kanada, USA
Opis: Okazuje się, że Święty Mikołaj nie jest w rzeczywistości milutkim nieszkodliwym staruszkiem. Tak naprawdę to diabeł wcielony i jedyną rzeczą, która trzymała jego ciemną stronę charakteru w ukryciu, był przegrany zakład z Aniołem. Nadchodzi moment, gdy ich układ przestaje być ważny, a 1000 lat urzędowania grzecznego Mikołaja się kończy. Młody chłopak Nicholas, jego dziewczyna Mac i ich szalony dziadek są jedynymi, którzy znają całą prawdę o Świętym Mikołaju…

Jeśli znacie jeszcze jakieś horrory/thrillery z motywem świątecznym, dajcie znać - chętnie dorzucę do kompletu. 

Miłego seansu :)

5 komentarzy:

 1. Najbardziej z horrorów świątecznych lubię "Gremliny rozrabiają", chociaż akurat z horroru ma niewiele (ale coś tam ma). Z wymienionych przez Ciebie kilka widziałam, ale mam też trochę do nadrobienia. Na te święta obczaję "Jacka Frosta";)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja właśnie Gremliny nie bardzo :) Też mam zamiar zobaczyć Jacka Frosta tyle, że pewnie jak zwykle plany mi się pozmieniają i guzik mi z tego wyjdzie :D Ale jakoś morderczemu bałwanowi nie popuszczę i jak nie w święta to zobaczę po :D

   Usuń
 2. Z chęcią coś z tego obejrzę w święta. Większość z tych filmów powinienem znaleźć na filefox.pl, więc się zapowiadają ciekawe seanse :D A Gremliny też lubię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby seanse dla ciebie były ciekawe. Jak już zobaczysz podziel się choć w skrócie opinią :)

   Usuń
 3. Dziś obejrzałam "Czarne święta", by się wprowadzić w nastrój przed wigilią :P

  OdpowiedzUsuń